Operacje, zabiegi, badania

Nowoczesna chirurgia zaćmy

Pierwsze objawy presbyopii
Leczenie zaćmy: fakoemulsyfikacja
Ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja zaćmy bez szwu jest obecnie uważana za złoty standard w okulistyce.

Ten zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, jest całkiem bezpieczny i uważany za najmniej traumatyczny. Wszelkie manipulacje w czasie operacji są prowadzone przez mikronacięcie, rozmiar którego nie przkracza 2 mm. Operacja trwa około 15 ? 40 minut z zastosowaniem dokładnego sprzętu ultradźwiękowego przy lokalnym znieczuleniu. Fakoemulsyfikacja nie przyczynia się do rozwoju pooperacyjnego astygmatyzmu. Nie ma potrzeby stosowania szwów, co gwarantuje szybkie anatomiczne i funkcjonalne odnowienie oka. Metoda ta gwarantuje minimalne niebezpieczeństwo powstania powikłań.

Zalety fakoemulsyfikacji:
Obecnie jest ona uważana za najmniej traumatyczną, ponieważ wszystkie manipulacje są wykonywane przez mikronacięcie (do 2 mm). Po operacji nie ma potrzeby stosowania szwów, dlatego rana goi się bardzo szybko i człowiek całkowicie odzyskuje funkcję wizualną w ciągu doby. Ta metoda zezwala na leczenie zaćmy w każdym ze stadiów ? dla przeprowadzenia zabiegu nie trzeba czekać aż zaćma ?dojrzeje? (?przejrzała? zaćma tylko komplikuje zabieg). Fakoemulsyfikacja zaćmy jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych ? pacjent w tym samym dniu wychodzi do domu.

Chirurgia refrakcyjna

Chirurgia refrakcyjna polega na zabiegach wykonywanych na rogówce lub soczewce, prowadzi do zmiany refrakcji układu ludzkiego oka. Pozwoli wyrównać wady wrodzone, nabyte takie jak: krótkowzroczność, nadzwroczność, astygmatyzm, presbyopia.
Do wszczepienia stosowane są soczewki wewnątrzgałkowe wiodących światowych producentów z USA, Izraela, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Klinika posiada soczewki wewnątrzgałkowe o różnym stopniu dioptrii. Wszczepiamy soczewki toryczne, multifokal dyfrakcyjno - refrakcyjne pozwalające wyrównać najbardziej skomplikowane wady refrakcji, presbiopia. Łączymy chirurgie refrakcyjna z chirurgią usunięcia zaćmy. Wszczepienie soczewek do oka przeprowadza się przy pomocą specjalnej aparatury. Mają one unikatową budowę i po wszczepieniu są stabilne ? nie ulegają przemieszczaniu. Dla każdego pacjenta soczewka jest wybierana i wykonywana indywidualnie. Cena zabiegu zależy od wyboru soczewki i od stopnia skomplikowania operacji.
Zabiegi przeciwjaskrowe, laserowo, operacyjnie z wszczepieniem implantów.

Chirurgia witreoretinalna

Chirurgia tylnego odcinka gałki ocznej (zespół pomarszczenia plamki żółtej) polega na usunięciu błon nasiatkówkowych. Operacje odwarstwień siatkówki, leczenie otworów plamki żółtej i usunięcia trakcji szklistkowo - plamkowych.

Operacje zeza, powiek, skrzydlika

Operacja plastyczna powiek
Blepharoplastyka, odtwarzanie naturalego kształtu szpary powiekowej, usunięcie przepuklin, nadmiaru skóry, uniesienia konta zewnętrznego, skracanie mięśni podnoszących powieki.
Z nowości: zmarszczka Kleopatry.

Operacje zeza:
Zez jest to nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych. Może mieć wiele przyczyn takich jak nieskorygowana wada wzroku, wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w budowie albo działaniu mięśni zewnętrznych oka. Leczenie zeza obejmuje dobranie odpowiedniej korekcji okularowej, leczenie niedowidzenia i operacje chirurgiczne na mięśniach zewnętrznych oka.
Zabiegi wykonywane są na jednym lub obu oczach. Polegają na skróceniu, zmianie kierunku działania lub przesunięciu przyczepu jednego bądź kilku mięśni poruszających okiem.

Usunięcie skrzydlika:

Skrzydlik jest to nieprawidłowe narastanie spojówki na rogówkę. Występuje zwykle po stronie przyśrodkowej. Wskazaniami do usunięcia są:

  • stały dyskomfort,
  • zaburzenia widzenia, dużego stopnia astygmatyzm,
  • postępujący wzrost w kierunku centrum rogówki i osi widzenia,
  • ograniczenie ruchomości gałki ocznej.

W Ośrodku Chirurgii Oka usuwamy skrzydlik z przeszczepem własnej spojówki. Metoda ta zmniejsza ryzyko nawrotu.

Małe zabiegi

Drobne zabiegi okulistyczne wykonywane bez potrzeby hospitalizacji:

  • usunięcie gradówki,
  • usunięcie brodawczaka,
  • usunięcie plamek żółtkowatych,
  • chirurgia plastyczna powiek.