Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

03.12.2016

Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewicy zorganizowało doroczne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Uroczystości połączyło z akcją bezpłatnych badań profilaktycznych, prowadzonych między innymi przez Centrum Badań Naukowych Lumed

Opiekują się coraz większą grupą diabetyków

Drzewickie obchody mają charakter miejsko-powiatowy, jednak tak naprawdę ich zasięg jest zdecydowanie większy. Gromadzą członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z województw łódzkiego i mazowieckiego, którzy swoją obecnością potwierdzają wielkie uznanie dla koła prowadzonego przez Włodzimierza Pomykałę. Goście czują się u nas jak u siebie w domu, za każdym razem podkreślając wyjątkową gościnność oraz rodzinną atmosferę.

Nie inaczej było w sobotę, 3 grudnia. Do Drzewicy przyjechały delegacje kół PSD z Łodzi, Radomia, Przysuchy, Piotrkowa Tryb., Tomaszowa Maz. (dwóch kół), Skierniewic, Zduńskiej Woli, Rawy Maz., Koluszek, Sulejowa i Lubochni. Gościom towarzyszyli miejscowi diabetycy z rodzinami, przyjaciółmi i sympatykami PSD. Nie zabrakło lekarzy, pielęgniarek, przedstawicieli przychodni zdrowia i firm farmaceutycznych, gminnego i powiatowego samorządu, duchowieństwa, szefów zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, lokalnych instytucji oraz sponsorów.

Film i sprawozdanie

Główna część uroczystości miała miejsce w Regionalnym Centrum Kultury. Rozpoczęła się od krótkiego koncertu młodzieżowej orkiestry dętej oraz wspólnej modlitwy poprowadzonej przez proboszcza parafii w Drzewicy, ks. kan. Adama Płóciennika. Zebrani obejrzeli film z tegorocznych wyjazdów drzewickiego koła PSD: Ogólnopolskiej Pielgrzymki Diabetyków na Jasną Górę, wakacyjnych wypadów w słowackie Tatry i Bieszczady oraz wrześniowego wypoczynku nad Bałtykiem, połączonego ze zwiedzaniem Gniezna i okolic. 25-minutową prezentację przygotował Michał Pomykała.

Po oficjalnym powitaniu prezes Włodzimierz Pomykała złożył sprawozdanie z działalności koła w 2016 roku. ? Osobom chorym na cukrzycę i ich rodzinom, a także niepełnosprawnym, starszym i samotnym pomagamy już prawie 27 lat ? zaznaczył. - Jesteśmy największym stowarzyszeniem w naszym mieście. Liczba członków wynosi obecnie 361 i z roku na rok jest coraz większa, co nas bardzo niepokoi. Kiedy wraz z paniami laborantkami wyjeżdżamy w teren z okazji różnych akcji profilaktycznych, wykrywamy kolejne przypadki zachorowań. Często cukrzyca rozpoznawana jest bardzo późno: przy zawale serca, u okulisty przy zaćmie i nieodwracalnych już zmianach w obrębie gałki ocznej i dna oka, przy chorobie nerek czy stopie cukrzycowej. Jesteśmy zmartwieni, że osoby trafiające do naszego Domu Samopomocowego, a następnie do koła, w wielu przypadkach posiadają zaawansowane stadium choroby.

Prezes podkreślił, że najważniejsze jest wczesne rozpoznanie cukrzycy i wdrożenie leków. Zaapelował, byśmy dbali o zdrowie swoje, naszych bliskich oraz osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, a także promowali zdrowe nawyki żywieniowe wśród młodego pokolenia. Wymienił także szereg działań realizowanych na rzecz diabetyków: od organizowania badań przesiewowych przez akcje edukacyjne i profilaktyczne po ścisłą współpracę z placówkami służby zdrowia, zaprzyjaźnionymi lekarzami specjalistami w dziedzinach diabetologii, neurologii, kardiologii, okulistyki i podologii oraz producentami sprzętu medycznego.

- Diabetycy w naszym mieście oraz powiecie mają dobre warunki do leczenia ? ocenił. - Dzięki staraniom zarządu koła w Przychodni Rejonowej w Drzewicy przyjmuje diabetolog. Od kilku lat w Opocznie działa Poradnia Diabetologiczna. W ostatnim czasie również w Przychodni Dom-Med w Jelni mamy diabetologa. Współpracujemy z klinkami, w których nasi chorzy podawani są specjalistycznym zabiegom operacyjnym.

Za owocną współpracę podziękował koleżankom i kolegom z 17- osobowego zarządu koła i 4-osobowej komisji rewizyjnej, a także wszystkim wspierających działalność społeczników, również poprzez przekazywanie 1 procenta podatku oraz rozliczanie PIT-ów.

Ikony, owacje, prelekcje

Szczególne wyróżnienie spotkało drzewickie laborantki Grażynę Pałgan i Grażynę Niemirską oraz prezes koła PSD w Radomiu Jadwigę Tworzowską. Za 27-letnią bezinteresowną pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę panie otrzymały ikony Matki Bożej, wykonane przez Mariana Kota.

Podczas okolicznościowych przemówień, zapoczątkowanych przez burmistrza Janusza Reszelewskiego, prezes Pomykała odebrał wiele podziękowań, wyrazów uznania i życzeń, w tym medal z okazji 30-lecia Koła PSD w Zduńskiej Woli. Kwiatami i owacją na stojąco uhonorowano doktor Marię Teresę Nowakowską, współtwórczynię i opiekunkę koła. Honorowa obywatelka Drzewicy nie kryła wzruszenia.

W części edukacyjnej ciekawą prelekcję wygłosiła doktor Henryka Jeżak z Radomia ? pierwsza lekarka, który opiekowała się chorymi na cukrzycę w byłym województwie radomskim. Przyjaciółka drzewickiego koła mówiła o profilaktyce, objawach i przebiegu cukrzycy, dając szereg cennych wskazówek, jak radzić sobie z chorobą na co dzień. Po raz pierwszy w Drzewicy wystąpili diabetolog Dominik Pawlak (SP ZOZ Nowe Miasto) oraz studentka medycyny Monika Popowska z kliniki ?Lumed? ? córka doktor Ludmiły Popowskiej.

Opłatek i obiad

Po wykładach uczestnicy obchodów przeszli do pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków. Tu połamali się opłatkiem, składając sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wzięli też udział we wspólnym poczęstunku, przygotowanym przez niezawodne panie z koła, które w kuchni pracowały kilka dni. Na gości czekały ciepłe i zimne dania, wypieki, owoce oraz napoje. Oczywiście nikt nie wyszedł ze szkoły głodny.

Bezpłatne badania i konsultacje

Jak zawsze, obchodom towarzyszyły bezpłatne badania profilaktyczne. W tym roku akcja miała wyjątkowo bogatą ofertą.

Po raz kolejny klinika "Lumed" we współpracy z firmą MDT Kraków i pod patronatem prof. Zbigniewa Zagórskiego przeprowadziła badania okulistyczne w ramach programu "Polsko nie ślepnij". Metoda z użyciem supernowoczesnej kamery wykrywa m.in. zmiany cukrzycowe, jaskrę i zaćmę. Badania słuchu należały do ?Almedu? z Opoczna. Badania poziomu cukru, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu wykonywały członkinie koła a zarazem pracownice firmy ?Alab Laboratoria?. Przychodnia Rodzinna ?Dom-Med? z Jelni zapewniła badania EKG. Można było również skorzystać z porad dietetyk Małgorzaty Wdówki (firma "Dobry Dietetyk").

Jak informuje prezes Pomykała, badania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie przebadano kilkaset osób w różnym wieku.

 ***

Dopełnieniem obchodów była msza w intencji chorych na cukrzycę i ich rodzin, zmarłych diabetyków oraz przyjaciół koła, odprawiona w niedzielę w kościele pw. św. Łukasza.