Metoda laserowania, leczenia jaskry

15.01.2015

Jaskra
Jaskra jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób oczu. W dzisiejszym świecie szacuje się, że około 70 mln ludzi cierpi na ta chorobę. Opracowania ekspertów nie są pocieszające: liczba chorych na jaskrę do 2020 roku może wzrosnąć jeszcze o 10 mln. Właśnie ta choroba zajmuje drugie miejsce wśród głównych przyczyn ślepoty. W Centrum Chirurgii Oka prof. Zbigniewa Zagórskiego są oferowane wszystkie metody leczenia jaskry: przy pomocy leków (wymagana), laserowa (krótkotrwała lub dodatkowa) i chirurgiczna (podstawowa).

Jaskra: ogólna informacja o chorobie
Jest to choroba przewlekła, która powstaje wskutek podniesienia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zostaje uszkodzony nerw wzrokowy. Jaskra stopniowo postępuje i jeśli nie jest leczona, może spowodować nieodwracalną utratę wzroku. We wczesnym stadium choroba pozostaje ukryta, ponieważ wszystkie jej procesy są bezbolesne. Specjaliści wyróżniają około 50 różnych form jaskry. W większości przypadków choroba uszkadza obydwoje oczu. Jaskra jest wtórna i pierwotna, jej objawy nieco się różnią. Powtarzamy, że jeśli choroba jest nieleczona, człowiek zupełnie i nieodwracalnie traci wzrok.

Jaskra: objawy i przyczyny rozwoju choroby
Jaskra najczęściej występuje u ludzi w wieku powyżej 35 ? 40 lat. Najpierw choroba uszkadza jedno oko, a po jakimś czasie widzimy jej objawy w drugim oku. Jaskra postępuje, jeśli jest zaburzona cyrkulacja płynu w oku i podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przyczyny mogą być różne. Najbardziej rozpowszechnione z nich to: choroby naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca tętnic lub nadciśnienie. Najczęściej jaskra zagraża tym osobom u których krewni cierpią lub chorowali na tę chorobę. Czynnik dziedziczny odgrywa szczególną rolę.

Metoda laserowa leczenia jaskry SLT, gonioplastyka laserowa
Ta metoda jest stosowana we wczesnych stadiach choroby. Metoda laserowa jest stosowana w Ośrodku Mikrochirurgii Oka do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Promienie laserowe są załamywane przez obiektyw i oddziałują na system drenażowy oka, co znacznie poprawia wypływ płynu śródgałkowego. Leczenie laserowe jaskry jest całkiem bezbolesne i prowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Metoda ta daje długotrwały efekt (od 1 roku do 5 lat), szczególnie u osób młodych. Do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego są przepisywane krople hipotenzyjne. Tylko doskonale wykwalifikowany lekarz może wybrać odpowiednie środki lecznicze. Jeśli nie postawiono diagnozy jaskry, ale są odpowiednie objawy tej choroby, nie należy samodzielnie zaczynać leczenia przy pomocy metod domowych. Krople do oczu przeciw jaskrze są używane codziennie przez całe życie. Leczenie przy pomocy leków jest ciągłe! Kiedy leki przestają obniżać ciśnienie i zmiany jaskrowe postępują ? stosowane jest leczenie chirurgiczne.