DZIEŃ OPERACYJNY W OŚRODKU MIKROCHIRURGII OKA. JAK ON PRZBIEGA
Po tym jak pacjent przechodzi diagnostykę przedoperacyjną i decyduje się na operację w naszym Ośrodku, lekarz zawiadamia o najbliższym dniu operacyjnym. Rejestrator medyczny na kilka dni przed operacją zaprasza na określoną (lub wybraną) godzinę, która jest przygotowaniem przedoperacyjnym. Tak więc nie ma potrzeby przyjeżdżania wcześniej. Pacjenci z osobami towarzyszącymi gromadzą się w holu Kliniki ? zgłaszają się do rejestratora medycznego i oczekują na zaproszenie do bloku operacyjnego.
W bloku operacyjnym pielęgniarka wydaje choremu jednorazowe sterylne ubranie, dodatkowego ubrania czy obuwia zabierać ze sobą z domu nie trzeba. Wszystko, czego Państwo potrzebujecie do operacji otrzymacie w Klinice.
W poczekalni pielęgniarka zakrapia pacjentowi krople odkażające, rozszerzające źrenice oraz mierzy ciśnienie krwi.
Znieczulenie. Na tym etapie przygotowania do operacji pacjenta ogląda anestezjolog. Wcześniej zapoznaje się on z wynikami badań laboratoryjnych, tak więc należy dostarczyć te wyniki do Kliniki nie później, niż tydzień przed zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym w dogodny dla Państwa sposób: faksem, pocztą elektroniczną (Fax 44 ? 755 ? 26 ? 18) lub osobiście doręczyć rejestratorowi medycznemu Kliniki. W dniu operacji anestezjolog sprawdza stan zdrowotny pacjenta.
Gdy źrenice już są rozszerzone, kończą się przygotowania do operacji. Następuje najbardziej odpowiedzialna chwila. W zależności od diagnozy zabieg może potrwać od 15 minut do 2 godzin. Wszystko odbywa się w znieczuleniu, stałym kardiomonitoringu, z zastosowaniem mało inwazyjnej metody ultradźwiękowej z mikronacięciem do 2 mm.
Po zakończeniu operacji pacjent zostaje przetransportowany do komfortowej sali pooperacyjnego. Tam pod kontrolą personelu medycznego pacjent odpoczywa 1 ? 2 godz., częstuje się herbatą z kanapkami i cieszy się spokojną muzyką. Po powtórnej obserwacji anestezjologa pacjent wraca do swoich krewnych, którzy z niecierpliwością oczekują na niego w holu.
Kończy się dzień operacyjny. Rejestrator medyczny zawiadamia pacjenta o pierwszym badaniu pooperacyjnym i ustala jego datę, daje zalecenia po operacji. Dla mieszkańców oddalonych rejonów i innych obwodów w razie potrzeby rezerwujemy pokój w naszym centrum.