Przedstawiany patent na temat leczenia operacyjnego otworów plamki żółtej zarejstrowany przez Amerykańską Agencję leczenia i leków

24.02.2021

Jest to pierwszy na świecie patent pozwalający pacjentom odzyskać wzrok jak również na wcześniejszych etapach zapobiec otworom plamki żółtej.

Prof. Frank G. Holz uznał prof. J. Bajborodova za jednego z najbardziej genialnych specjalistów tworzących świat niepowtarzalnej, unikatowej chirurgii plamki żółtej.

Metoda ta i narzędzie, opracowane przez nasz zespól pod kierownictwem konsultanta naszej kliniki prof. Jarosława Bajborodowa z kliniki im. Sw. Fiodorowa w Peterburgu pozwala na leczenie zespołów trakcyjnych centralnej części siatkówki bez usuwania ciała szklistego pacjenta. Ponieważ w takich chorobach jak AMD, cukrzyca, makulopathia obrzękowa jest to zabieg raz na zawsze ratujący siatkówkę przed odwarstwieniem lub otworem plamki żółtej.

Operacja ta jak i narzędzie jedyne w swoim rodzaju do wykonania tej operacji, otrzymało patent na wyłączność Amerykańskiej Akademii 16.02.2021 r.

Wyprodukowana wraz z Amerykańską firma DORC pęceta pozwala na wyodrębnienie błony idiopatycznej od siatkówki bez żadnych powikłań, czy stosowania toksycznych dla plamki barwników!

Podczas konferencji szkoleniowej, która odbyła się w kwietniu 2019 (informacja w aktualnościach) w naszej Klinice prof. J. Bajborodov przedstawiał w skrócie chirurgię plamki żółtej, pozwalającą osiągnąć wyniki pooperacyjnej ostrości wzroku na wysokim poziomie.

Używane tylko w naszej Klinice światło zielone do chirurgii plamki żółtej jest imitowane przez specjalny laser firmy z USA „Synergetics”. Dzięki tej technologii pacjenci po chirurgii plamki żółtej nie mają fototoksycznego uszkodzenia komórek siatkówki - RPE, jak również nie stosujemy toksycznych barwników dla komórek zwojowych siatkówki.

Patent Amerykańskiej Agencji jest kolejnym uwieńczeniem naszej pracy.