Pierwszy wszczep soczewki najnowszej generacji w Klinice Lumed

20.01.2015

Podczas kongresu w Londynie, który odbył się w dniach 12 - 17.09.2014 r. została przedstawiona praca naszej Kliniki, jako pierwszego Ośrodka, gdzie została wszczepiona soczewka najnowszej generacji firmy "Abbott" TECNIS Symfony. W związku z powyższym nasz "Lumed" na zawsze pozostanie wpisany w historię światowej okulistyki. Z całą pewnością ta soczewka jest ogromnym sukcesem wieloletnich badań i prac naukowych, pozostawiając w przeszłości soczewki tak zwane multifokal, czyli 2-wu lub 3-j ogniskowe. Podczas kolejnej sesji zabiegów refrakcyjnych przeprowadzonych w naszej klinice w sierpniu był wykonany pierwszy wszczep soczewki najnowszej generacji firmy Abbott TECNIS Symfony. Do ostatniej chwili produkt był objęty tajemnicą firmy i soczewka miała trafić do naszych Europejskich klinik w styczniu 2015 roku.

Tuż przed sesją zabiegów refrakcyjnych otrzymaliśmy specjalnym transportem ze Szwajcarii na zlecenie generalnego Dyrektora firmy "Abbott" ten unikatowy produkt. Otrzymaliśmy pierwszą jak do tej pory na rynku soczewkę pozwalająca na płynne głębokie widzenie bez okularów dostosowującą się do każdej odległości, najbardziej zbliżoną do ludzkiej akomodującej soczewki. Co to daje naszym pacjentom - gwarancje i możliwości wielu osobom prowadzenia aktywności zawodowej, intelektualnej i fizycznej do 80-go roku życia i dłużej. Wcześniejsze nasze możliwości były ograniczone albo opcją soczewek monofokalnych, torycznych lub multifokalnych stwarzających pewne problemy, a mianowicie:

  • obniżenie kontrastu (szczególnie typ soczewki z żółtym filtrem,
  • powstawanie 2-ch lud 3-ch obrazów w korze mózgowej do których pacjent musiał się przyzwyczajać, podobnie jak w okularach progresywnych,
  • soczewka multifokalna 2-wu lub 3-j ogniskowa nie dawała takiej głębi i płynności obrazu,
  • w oczach niedowidzących (astygmatyzm) był nie wskazany wszczep soczewki multifokalnej, można było uzyskać wręcz odwrotny efekt.

W soczewce Abbott "Symfony" zostały rozmieszczone z precyzyjną kalkulacją krążki dyfrakcyjne na całej strefie optycznej. Do tej pory poprzedniej generacji soczewki zawierały kółka dyfrakcyjne na zbyt dużej odległości jedno od drugiego i tylko na 2/3 strefy optycznej. W chwili obecnej soczewka "Symfony" zawiera najwięcej kółek dyfrakcyjnych, nie przeszkadza szerokość źrenicy.

Nasza pierwsza 50- letnia pacjentka dzień po zabiegu, korzystając przed operacją z 4 par okularów, również progresywnych, prowadząca bardzo intensywny tryb życia, już dzień po zabiegu miała idealną ostrość wzroku do dali i przeczytała druk gazetowy bez okularów przy szerokości źrenicy 4,5 mm.